MoPub Nedir ? Nasıl Kullanılır ?


MoPub birden fazla ad network ü için tek bir api ile kontrol olanağı sağlamakta. Siz de Unity ile oyun geliştiriyor ve reklam gösterimi için MoPub plugin kullanmak istiyorsanız; MoPub panelini tanımak için bu yazıyı okuyabilir, MoPub Unity Plugin kurulum ve konfigürasyon işlemleriyle alakalı bilgi almak için ise bir sonraki yazıya geçebilirsiniz.

Uygulama Kurulumu

 

MoPub Paneline kullanıcı girişi yaptıktan sonra karşınıza çıkan ekranın sağ üst köşesindeki New App butonuna tıklayarak uygulamanızın kurulumuna başlayabilirsiniz.

Uygulamanız hali hazırda App Store ya da Play Store üzerinde yayınlanmış durumda ise aşağıdaki şekilde store üzerinden uygulamanızı bularak kurulum işlemini gerçekleştirebilirsiniz. (Android ve IOS kurulumlarını ayrı ayrı yapmanız gerekmekte.)

 

Uygulamanızı henüz yayınlamadıysanız ya da kurulumu manuel olarak gerçekleştirmek istiyorsanız aşağıdaki Add your app manually seçeneğini kullanarak kurulumunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

 

Ad Unit Tanımlamaları

MoPub panelinde uygulamalarınıza gittiğinizde aşağıdaki gibi kurulumunu yaptığınız uygulamaların bir listesini göreceksiniz.

 

Ad Unit tanımlamak istediğiniz uygulamayı ismine tıklayarak açın;

 

Ekranın sağ üst köşesindeki “New ad unit” butonuna tıklayın.

Açılan pencerede kurmak istediğiniz ad unit’e ait bilgileri girerek tanımlama işlemini tamamlayın.

 

 

Tanımlama işlemi tamamlandığında, oluşturduğunuz Ad Unit’e ait ID aşağıdaki gibi gösterilecek.

 

 

Daha sonra bu ID’ye ilgili Ad Unit’e tıklayarak, aşağıdaki görselde gösterildiği gibi erişebilirsiniz.

Oyununuzda kullanacağınız reklam türlerine göre Banner, Interstitial ve Rewarded için ayrı ayrı Ad Unit oluşturmanız gerekmekte. Buradan alacağınız Ad Unit ID’leri SDK initialize işleminde nasıl kullanacağınız sonraki blog postta anlatılacak.

Network Kurulumu

MoPub Mediation aracılığıyla uygulamanıza kurulumunu yapmak istediğiniz Ad Networklerin tanımlamasını yapacağınız ekran aşağıdaki görseldeki gibidir. Buradan seçtiğiniz networkleri New network butonuna tıklayarak ekleyebilirsiniz.

 

New Network butonuna tıklandığında açılan listeden ilgili network’ü seçip, o network’ün talep ettiği bilgileri girerek kurulumu tamamlamanız gerekmekte.

 

Örneğin; Applovin kurulumu için www.applovin.com’da oluşturduğunuz hesap üzerinden erişeceğiniz bilgiler ile MoPub panelinde istenilen Package Name ve Zone ID alanlarını doldurmanız gerekiyor.

 

 

 

MoPub Unity Plugin kurulum ve konfigürasyon işlemleri için bir sonraki postu ziyaret edebilirsiniz.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

MoPub UNITY Plugin
March 01, 2019
UNITY – PlayerPrefs Kullanımı
November 28, 2016

7 Comments

Aykut
Reply 8 Nisan 2019

Merhaba Setenay Hanım,

Google play de 300.000 bin kullanıcısı olan bir uygulamam var. Şuan facebook audience networkten reklam alıyorum ama çok fazla çok ağır politikaları var. Şu sıralar TR de sınırlı, ödeme hesabı bağlamana izin vermiyor. Eski üye olduğum için devam edebiliyorum. Fakat sürekli politikalara yakalanıyorum. CPM i 00.1 lere kadar düşürüyolar. Bu yüzden alternatif adslere bakmaya başladım. Ben Mopub'ı Admob ya da Fb Audience Network gibi kullanabilir miyim ? Mediation olarak kullanmak istemiyorum . Kısacası siz direkt mopubtan reklam alıyomusunuz?

  Setenay Ceren Ağdaş
  Reply 9 Nisan 2019

  Merhaba Aykut,

  Uygulamanıza Mopub kurulumunu gerçekleştirdikten ve göstermek istediğiniz reklam türlerine ait ad unit'ler ile ilgili ayarlamaları yaptıktan sonra bu linkteki Mopub Marketplace dokümantasyonunu takip edin.

  Mopub tarafından hesabınız onaylandıktan sonra uygulamanızda Mopub reklamlarını göstermeye başlayabilirsiniz.

Miraç
Reply 29 Haziran 2020

Gerçekten güzel anlatım olmuş network alanını görmemiştim bu makale sayesinde sorunumuzu hallettik herşey için teşekkür ederim,emeğinize sağlık...

  Setenay Ceren Ağdaş
  Reply 4 Temmuz 2020

  Rica ederim, faydalanmanıza çok sevindim. Yorumunuz için teşekkürler.

İrfan
Reply 24 Ocak 2021

Merhaba, yazı için öncelikle elinize sağlık .Buraya bakarak kolayca işimi hallettim.Test reklmalarında vs. sıkıntı çekmedim . Uygulama hazır oldugunda gerçek idleri yazdım ve google play'a uygulamayı yükledim.Aradan 7 gün geçmesine rağmen hala reklam gösterilmiyor. Sebebini öğrenebilirmiyim çok teşekkür ederim .Tekrardan elinize sağlık

  Setenay Ceren Ağdaş
  Reply 29 Ocak 2021

  Merhaba, yorumunuz için teşekkür ederim. Logları incelemenizi ve bir hata olmadığından emin olmanızı öneririm. Reklam görüntülenmemesinin uygulamanın yeterli kullanıcı sayısına ulaşamamış olması gibi bir çok farklı nedeni olabilir. Sorunuza net bir cevap vermek ne yazık ki mümkün değil.

  Setenay Ceren Ağdaş
  Reply 29 Ocak 2021

  Belki seçtiğiniz networklerin "enabled" olup olmadığını da kontrol edebilirsiniz.

Bir Yorum Bırakın