MoPub Nedir ? Nasıl Kullanılır ?


MoPub birden fazla ad network ü için tek bir api ile kontrol olanağı sağlamakta. Siz de Unity ile oyun geliştiriyor ve reklam gösterimi için MoPub plugin kullanmak istiyorsanız; MoPub panelini tanımak için bu yazıyı okuyabilir, MoPub Unity Plugin kurulum ve konfigürasyon işlemleriyle alakalı bilgi almak için ise bir sonraki yazıya geçebilirsiniz.

Uygulama Kurulumu

 

MoPub Paneline kullanıcı girişi yaptıktan sonra karşınıza çıkan ekranın sol üst köşesindeki New App butonuna tıklayarak uygulamanızın kurulumuna başlayabilirsiniz.

Uygulamanız hali hazırda App Store ya da Play Store üzerinde yayınlanmış durumda ise aşağıdaki şekilde store üzerinden uygulamanızı bularak kurulum işlemini gerçekleştirebilirsiniz. (Android ve IOS kurulumlarını ayrı ayrı yapmanız gerekmekte.)

 

Uygulamanızı henüz yayınlamadıysanız ya da kurulumu manuel olarak gerçekleştirmek istiyorsanız aşağıdaki Add your app manually seçeneğini kullanarak kurulumunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

 

Ad Unit Tanımlamaları

MoPub panelinde uygulamalarınıza gittiğinizde aşağıdaki gibi kurulumunu yaptığınız uygulamaların bir listesini göreceksiniz.

 

Ad Unit tanımlamak istediğiniz uygulamayı ismine tıklayarak açın;

 

Ekranın sol üst köşesindeki “New ad unit” butonuna tıklayın.

Açılan pencerede kurmak istediğiniz ad unit’e ait bilgileri girerek tanımlama işlemini tamamlayın.

 

 

Tanımlama işlemi tamamlandığında, oluşturduğunuz Ad Unit’e ait ID aşağıdaki gibi gösterilecek.

 

 

Daha sonra bu ID’ye ilgili Ad Unit’e tıklayarak, aşağıdaki görselde gösterildiği gibi erişebilirsiniz.

Oyununuzda kullanacağınız reklam türlerine göre Banner, Interstitial ve Rewarded için ayrı ayrı Ad Unit oluşturmanız gerekmekte. Buradan alacağınız Ad Unit ID’leri SDK initialize işleminde nasıl kullanacağınız sonraki blog postta anlatılacak.

Network Kurulumu

MoPub Mediation aracılığıyla uygulamanıza kurulumunu yapmak istediğiniz Ad Networklerin tanımlamasını yapacağınız ekran aşağıdaki görseldeki gibidir. Buradan seçtiğiniz networkleri New network butonuna tıklayarak ekleyebilirsiniz.

 

New Network butonuna tıklandığında açılan listeden ilgili network’ü seçip, o network’ün talep ettiği bilgileri girerek kurulumu tamamlamanız gerekmekte.

 

Örneğin; Applovin kurulumu için www.applovin.com’da oluşturduğunuz hesap üzerinden erişeceğiniz bilgiler ile MoPub panelinde istenilen Package Name ve Zone ID alanlarını doldurmanız gerekiyor.

 

 

 

MoPub Unity Plugin kurulum ve konfigürasyon işlemleri için bir sonraki postu ziyaret edebilirsiniz.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

MoPub UNITY Plugin
March 01, 2019
UNITY – PlayerPrefs Kullanımı
November 28, 2016

Bir Yorum Bırakın